A fájdalommal élők szolgálatában

Makkai Cintia

„Nagyon fáj! Nagyon fáj! Nagyon fáj!” Érkezik a telefonhívás és már itt is fekszik az újabb páciens a masszázságyon és gyógyul, mert nincs ideje olyan mozgásformát választani, amit önállóan végezne és számára nem lenne megterhelő, hanem szerethető, elérhető lenne és önmagától edzené az izmait.

Itt fekszik kényelmesen, most már biztos, hogy jó helyen van és megkapja a simogató, dörzsölő, nyújtó, gyúró, felrázó, stb. kezelést, hiszen én a masszőr edzem az izmait, miközben ő lazít.

Szüksége van rá, mert már majdnem „meghal”, annyira fáj neki a gerinctájékán, lapocka-, nyaktájékán, csípőtájékán, láb- vagy kartájékán.

Oka?

Különböző élethelyzetek, kortól és nemtől függetlenül, vegyesen, de elsősorban valamilyen fizikai megterhelés, egyoldalú mozgásfolyamat, tipikus néhány munkaterület: irodai vagy egyéb ülőmunka.

Nem árt tudni, hogy állva 100 %-os, ülve 140 %-os, ha lehajolunk 200 %-os, ha emelünk 240 %-os a gerinc terhelése. Tehát üléskor jóval nagyobb a gerinc terhelése. Például: számítógép előtt, ugyanabban a testhelyzetben, fej, nyak, törzs, derék, láb és kartartással, akár órákon keresztül, a monitor előtt, a kar ugyanabban a pozícióban órákon keresztül az egeret nyomkodva, illetve diákok, vizsgaidőszakban stresszhelyzettel párosítva, „szuper kombináció”, hogy beálljon a gerinc mellett valahol és valóban nagyon fájjon. Fiatalok a mobiltelefont nyomkodva, nyakuk előrébb „kúszik” vagy lehajolva tartják a fejüket és kialakul a púpjuk.

Egyoldalas munkavégzés pl.: ügyfélszolgálatosként, akár évek óta, ugyanarra az oldalra (jobb vagy bal) lehajolni a szék melletti fiókhoz. Meg lehet húzni egy testrészt igen fiatalon is, nem kortól és nemtől függ, például félvállon cipekedve a táskát, szatyrot vagy tipikus az edzőteremben, nem megfelelő kontroll mellett.

A fiatal édesanyákat sem kíméli a fájdalom a mai rohanó, felpörgetett világban, hiszen gyermekeikkel mindig „rohannak” bölcsődébe, majd óvodába, majd iskolába, különórákra, különböző tanfolyamokra, edzésekre. Közben magukra, a saját sportolásukra, mozgásukra nem szánnak időt. A házi és ház körüli munka elvégzése nem sport, viszont annyira elfáradnak benne a szülők, vagy helytelen tartással végzik a házi munkát, hogy úgy érzik, már nincs energiájuk mozogni, sportolni.

Tipikus munkaterületek még, akik masszőr nélkül nem is tudnak létezni fájdalom nélkül: manikűrös, pedikűrös (ülő munka), fodrász, kozmetikus (álló és ülő munka). Férfiaknál tipikus: autószerelő, szobafestő, vízszerelő, pincér.

Kiemelném még azt, hogy a lelki megterhelés, egy rossz időszak, a stressz helyzet nagyon sokat ront a páciens állapotán. Továbbá azt, hogy a nem megfelelő táplálkozás, vitamin- és ásványi anyagbevitel, és a nem megfelelő vízmennyiség bevitel rendkívül káros az egész emberi szervezetre: az ízületekre, izomzatra, csontokra is.

Az „ülésbetegség” hátránya, hogy a gerincre, ízületekre, izmokra, vénákra statikus terhelést jelent, és lassul az anyagcsere, a vérkeringés. Szerepet játszhat az elhízás, a mozgásszervi rendellenességek, a visszeresség, depresszió, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, egyes daganatos betegségek, vesebetegségek, szív- és érrendszeri problémák kialakulásában.

Kialakul a fájdalom pl.: a hátban és a keresztcsontban érződik, a gerinc és a keresztcsont
pontnál történő nyomás hatására. Rendkívül gyakori a nyak, váll és lapocka körüli fájdalom. A páciensek gyakran már orvosnál jártak és orvosi javaslatra jelentkeznek masszázsra. (Ez páciens függő, ebben a leírásban nem kerül részletezésre.)

Mit tehetsz ellene?

Masszázzsal javíthatóak az izmok funkciói, rugalmasságuk, és összehúzódó képességük, felszabadítható az ízületek mozgás készsége, fokozni lehet az anyagcsere ellátásukat, rugalmasságukat.

Amikor a gyógymasszőr végez a fellazítással, és beindul a test öngyógyító, önregeneráló folyamata, akkor jöhet a következő lépés. A mozgásterápia! 

Miért is? 

Azért, hogy a napi terhelést, stresszt, és a féloldali működést valahogy kompenzáljuk, és ezáltal visszaállítsuk a test egyensúlyát. Szeretnénk elérni, hogy pácienseink minél hosszabb ideig élvezhessék a masszázs adta előnyöket.

Először passzív, majd aktív nyújtás következik. Ennek hatására nő a kötőszövet flexibilitása, folyadékkal és anyagcseretermékekkel teltebb lesz. Mobilizációs gyakorlatokkal felvértezve küldjük haza pácienseinket, hogy növeljék a kötőszöveti tenzegritást, ezáltal a terhelés a lehető legegyenletesebben oszlik majd el a testben a következő masszázs alkalmával.

Aki szeretne még nagyobb hangsúlyt fektetni izmai fejlesztésére, annak lehetősége van gerinctrénereinkkel Medical Fitness programunkon is részt venni. Ennek keretében tudjuk funkcionálisan felkészíteni a testet, aktivizálni az egyes izmokat és stabilizálni a CORE izmokat.

Ez miért fontos? 

Testünk többnyire a leggyengébb pontjain sérül. Mindenkinél máshol lesz ez a bizonyos leggyengébb pont, ami természetesen az adott mozgástól is függ. Egy hátrahajlás során többnyire az ágyéki gerincszakasz valamelyik szegmense lesz a leggyengébb pont, de egy ülőhelyzetben akár lehet a váll-, könyök-, vagy akár a csípőízület is érintett ugyanannak a gerincszakasznak az instabilitása miatt.

Jobb, ha meg sem várod, hogy az egész testedben jöjjön létre a feszültség. Ha észreveszed az apró, kellemetlen érzeteteket, amik jelzik a határaidat, keress szakembert és tehermentesítsd azt a részt, ahol a feszültséget érzed.

Ez a szemléletmód a folyamatos fejlődés záloga.

A MassageAddict-nál különböző prehabilitációs szakemberek foglalkoznak a fájdalom manuális kezelésével és a testtudat fejlesztésével, teret és időt hagy a testben zajló folyamatok megfigyelésére.

Ha tetszik a koncepciónk, jelentkezz be állapotfelmérésre.

 

+36 (70) 314 7691

(Munkánkból fakadóan nem mindig tudjuk felvenni a telefont, ezért a legjobb, ha online jelentkezel! Ha mégis inkább telefonon szeretnél, kérlek írj sms-t, és visszahívunk 24 órán belül.)

Nyitvatartás – H-P: 8.00-20.00 Szo: 8.00-14.00
Időpontfoglalás szükséges, nincs recepció!
A nyitvatartás-változás jogát az előzetes foglalások ütemében fenntartjuk.

Parkolás az Üllői úton, a Bakonybánk utcában és a Rudawszky utcában.

Tömegközlekedés: 166, 193E, 236, 236A, 266, 575-581 buszok; 50-es villamos; S50, S20, Z50 vonatok (Ferihegy vasútállomás).