Mit gondolsz, van szerepe a nyak- és vállfájdalmak kialakulásában a lábnak és a medencének? Kapcsolódik-e egymáshoz a nyak és a csípő? Az egyik terület érzékenysége vagy gyengesége befolyásolja-e a másikat? Olvasd el cikkemet és végezd el a gyakorlatot, hogy magad is tapasztald az élményt.
Bármit teszünk, állunk, járunk vagy ülünk; finom kölcsönhatás van az alsó végtagok és a gerinc kiegyensúlyozottsága között. Járás során a lábujjainktól a fejtetőnkig mozgunk. A sok finom izom összehúzódása, mely a járásban részt vesz, az ingerektől függően, pontról-pontra ütemezve van. Az egész olyan, mint egy nyílt kibernetikai rendszer. Alsó végtagjaink, és különösen a lábaink jelentős hatással vannak a helyes testtartásunkra.
A medence, a gerinc, a vállak és a fej helyzetét és működését erősen befolyásolja a talp egyensúlya vagy egyensúlyhiánya. Tehát alapvető, hogy a láb egyensúlytalansága, például a túlzott pronáció és a metatarsális boltív megbomlása, messzire ható poszturális problémákat okoz, amely magában hordozza a váll és a vállal kapcsolatos izmok egyensúlyának megbomlását is, azaz fájdalmát és sérüléseit.
Medencei eltérések
Járás közben a végtagok és a medence mediálisan enyhén befelé dől. Ha ez túlzottá válik, akkor ez a csavarodó mozdulat fokozódik és megnő a testet érő forgási erő nagysága. Ez továbbhat a medencére és a sacroiliacalis ízületre is. Válaszul medencei szubluxációs kompenzáció alakul ki, ez általában a medence előredőlését vagy oldalra csavarodását jelenti, vagy más bonyolultabb adaptációkat formál. Mindaddig, amíg a túlzott dőlésen nem javítunk, a kezelések során csak rövid távú fájdalomcsillapítás érhető el.
Funkcionális scoliozis
A talp boltívének magasság-csökkenése megváltoztatja a medence dőlését, melynek következtében a sacrum befordul a hasüregbe, így csökken a gerincet tartó szilárd alap ereje, és megbomlik a medencefenék izomegyensúlya. A gerinc szilárd alátámasztásának hiányában oldalirányú görbület alakul ki. Ez a „funkcionális” scoliozis az ágyéki régióban kezdődik, de az egész gerincre hatással van. Ez a vállfájdalmak leggyakoribb oka. Fiatal pácienseknél az ilyen típusú görbület 1-2 kezelés után eltűnik. Viszont az öregedéssel a gerinc veszt a rugalmasságából és az ilyen funkcionális görbék jobban rögzülnek.
Izomegyensúly hiány
Számos krónikus myofasciális probléma kezdődik a láb túlzott dőlésével. A járási rendellenességeket, az idegrendszeri koordinációt és az aszimmetrikus szerkezeti feszültségeket gyakran a gerinc és a váll nagy stabilizáló izmai tudják csak ellensúlyozni.
Ez olyan szokásmintákat eredményez, amelyek káros hatással vannak a mozgásra, és a tünetek végül állandósulnak. A triggerpontok fájdalmas feszülése a felsőtesten, a krónikusan kötött vállizmok és egyéb mellkaskimeneti szindrómák alakulnak ki egy rossz járásmintából fakadóan.
Idegrendszeri hatások
Számos apró ízület, kötő- és támasztó-szövet, valamint izom van tele proprioceptív idegvégződésekkel. Az ízületek mechanoreceptorai, valamint a lábizom izomorsói indukálja a pozitív támasztó reflexeket és a különféle automatikus reflexív reakciókat.
A láb, a gerinc és a nyaki helyzetérzékelőknek lazán koordinálniuk kell a test egyensúlyát. Ezzel szemben, ha a krónikusan megfeszített izmok érzékelő izomorsói vagy az ízületi mechano-receptorok által pontatlan információhoz jut az agy, az optimális testtartás és a vállak helyreigazítása nehézségekbe ütközik és ez testtartás problémákat fog okozni. Ha a lábakat (akár anatómiai, akár funkcionális rövidülés miatt) egyenlőtlen terhelés éri, akkor az poszturális eltolódásokat fog okozni, így a vállak sem fognak azonos magasságban állni.
Az alsó végtagok koordinációja járás közben a vállfunkciók szemszögéből
Járás közben a törzsünk és a vállunk is válaszol a gravitációra. Minden járás során a lapocka az ellentétes láb lépésére úgy reagál, hogy a szaggitális síkban előre billen, a frontális síkban felfelé forog, és a keresztirányú síkban a bordákon elcsúszik. Ez a reakció egy görbült és előre lekerekített vállat eredményez, ezt a váll pronációjának nevezzük. Azok a biomechanikai és neurológiai folyamatok, amelyek összekapcsolják a váll pronációját az ellentétes oldali alsó végtag pronációjával, segítenek megérteni, hogy az egyenetlen vállak helyzetét, hogyan befolyásolja az aszimmetrikus lábműködés.
A csaló csípő
Vannak olyan gyakori csípőmozgások, amelyek váll „csalóként” működhetnek. Ez akkor fordul elő, ha a vállizmok gyengék, kimerültek vagy túlterheltek. A csípő körüli nagy izomtömeg ereje helyettesítheti és megváltoztathatja a mechanikát a meggyengült vállizmok megsegítése céljából. Például a láb pronációja az ellentétes oldali váll keresztirányú síkban történő aktivitást jelentősen befolyásolja. Ez annyira magától értetődő funkció, hogy a túlműködés korlátozására gyakran külső segítségre van szükség.
Következtetés
Mivel a járás és a gerinc megfelelő működése szoros kapcsolatban áll egymással, a láb biomechanikai problémái befolyásolhatják a testtartásunkat. Számos gerinc- és poszturális panasz, beleértve a váll problémákat is, a láb diszfunkciójából fakadó tényező.
Bár a lábak távol eshetnek a gerinc felső részétől, több módon szorosan össze vannak kötve. A strukturális és a dinamikus járás, valamint a neurológiai tényezők segítenek megérteni ezt a kölcsönösen összefüggő és integrált rendszert.
A testtartás, az egyensúly, a koordináció és a hatékony izom-csontrendszeri funkciók mind a láb- és bokakomplexum zavartalan működésétől függnek. A kutatók most kezdik megérteni azokat a bonyolult kapcsolatokat, amelyeket sok gyógymasszőr és gyógytornász a mai napig sikeresen kezel a holisztikus beállítódottságuk miatt.
Amikor a páciens teste poszturális egyensúlyhiányt mutat és vállfájdalmakra panaszkodik, figyelembe kell vennünk az alsó végtagok és különösen a lábak fontosságát a kezelése szempontjából.
Próbáld ki ezt a funkcionális alapgyakorlatot a vállad és a csípőd átmozgatására:
Ha egyéb segítségre van szükséged, írj a [email protected] címre.
Szeretettel várunk kezeléseinken!