Gondold végig, hány kisebb-nagyobb heg van a testeden. Oltások, gyermekkori harci sérülések, eltávolított anyajegyek, térdműtét, vakbélműtét vagy akár a császármetszésed vágása. Foglalkoztál ezekkel valaha? Sokszor odanyúlni sem szeretünk, pedig egyáltalán nem ördögtől való lenne. Sőt!
Menjünk egy kicsit a mélyére, mi is az a heg és miért okozhat hosszútávon mozgás- vagy akár belsőszervi problémákat. Amikor külső behatás éri testünket, pl. elvágjuk a késsel az ujjunkat, szervezetünk jelet ad az immunsejteknek, hormonoknak, hogy baj van, helyre kell állítani az egyensúlyi állapotot. Akkor alakulnak ki azok a rücskösebb, kidudorodó heged, amikor bőrünknek nemcsak a felhám, hanem az alsóbb rétegei is sérülnek. A heg gyógyulása során kollagén termelődik. A kollagén ragasztóként viselkedik, összetapasztja a szöveteket. Azonban az így létrejövő szövet sosem lesz olyan mint a régi. Nem olyan stabil, nem rendelkezik többé ugyanazokkal a tulajdonságokkal mint a régi. Ráadásul a kollagén, ragacsos tulajdonságából fakadóan túl jól tapad és összenövéseket hoz létre a korábban egymáson csúszkáló kötőszöveti rétegek között.
Na de miért fontos, hogy ezeket a hegeket minél hamarabb elkezdjük kezelni? Azért, mert a kollagénes ragasztó nagyon gyorsan köt és összeragaszt mindent, így a korábban laza kötőszöveti rendszerünkben, vagyis a fascia hálónkban, feszülések jönnek létre és rugalmatlanabbá válik. Megváltozik a természetes egyensúlyi állapotunk, ezért a test alkalmazkodik és módosítja mozgásmintáit. Ezekből a túlfeszülésekből alakulhatnak ki pl. a császármetszés után a medence tájéki fájdalmak, az inkontinencia, de a fájdalmassá váló sex vagy a terméketlenség is. Az alhasi fájdalmak enyhítése érdekében testünk tovább alkalmazkodik, előre görnyed, ez az előre billenő váll– és nyaktartás pedig hát- és nyakfájdalmakat eredményezhet. A testünket körbeölelő fascia rendszer mindent összeköt mindennel, és viszi tovább az információkat, feszüléseket, fájdalmakat a láncolatok mentén.
Amikor heget kezelünk – akár mi a kezelések során, akár ti otthon magatoknak -, akkor a kezünk segítségével lazítjuk, mobilizáljuk ezeket a területeket. Ez egy erősen letapadt, húzódó heg esetében igencsak fájdalmas tud lenni első tapintásra, de ettől nem szabad megijedni. Ilyenkor távolabbi területekről, fokozatosan közelítünk a heges részhez, ami akár percek alatt megközelíthetővé válik és már a “keményebb” fogások is elviselhetővé válnak. Az eredményről nem is beszélve: mozgásod könnyedebb lesz és fájdalommentessé válik.
Ha tetszett cikkünk, és érdekelnek hasonló tartalmak, kattints tovább és olvasd el a fasciáról (https://massageaddict.hu/fascinating-fascia/) , illetve a fasciális testmunkáról (https://massageaddict.hu/erezd-jol-magad-a-fasciadban/) szóló cikkeinket is.
Ha további kérdésed van, kérj segítséget mozgásterapeutáinktól és jelentkezz be még ma ezen a linken!
Ha tetszett amit olvastál, és érdekelnek hasonló tartalmak, kattints cikkeinkre, melyekben a kismedencei fájdalmakról, illetve a fájdalomcsökkentésről szerezhetsz további megbízható információt!