Az izomsérülés

Az izomsérülés legjellegzetesebb tünete a fájdalom, amely még enyhébb esetekben is jelentkezhet. Sok beteg nem fordul időben orvoshoz, ami a diagnózis késését eredményezheti, és jelentősen ronthatja a gyógyulás esélyeit.

Lágyrész zúzódás esetén a fizikai behatás nem érinti a csontot, csak a bőrt és esetleg az izmot. Az ilyen, kisebb mértékű sérülések gyakran nem tűnnek komolynak, így a sérültek nem mindig keresnek fel orvost. Ez különösen veszélyes lehet, mert a bőr mechanikai sérülései komolyabb problémákat rejthetnek.
A késedelmes orvosi ellátás és diagnózis, a terápia és a gyógyulási esélyek romlásához vezethet.

Izomszakadás esetén az izom folytonossága megszakad, ami lehet teljes vagy részleges. Ilyenkor a beteg nehezen vagy egyáltalán nem tudja mozgatni a sérült végtagot. A súlyos fájdalom és duzzanat miatt a beteg azonnali orvosi ellátásra szorul, és ilyen esetekben a megfelelő fizikális vizsgálatok és képalkotó eljárások segítségével könnyen felismerhető a probléma.

A vérömleny (hematóma) akkor alakul ki, amikor vérgyülem keletkezik a test szöveteiben vagy szerveiben egy ér sérülése miatt

Az izomsérülés tünetei

Az izomsérülések leggyakoribb tünete a fájdalom, amely még enyhébb esetekben is jelentkezik. A sérült terület megduzzadhat, mivel gyulladás alakul ki az izom körül. Ez a duzzanat akár néhány órával a sérülés után is jelentkezhet. Előfordulhat, hogy a sérült végtag egy ideig normálisan működik, ám az izomsérülések gyakran csont sérülésekkel is társulnak.

Ezeknek a sérüléseknek a tünetei hasonlóak: fájdalom, mozgáskorlátozottság vagy a végtag mozgatásának képtelensége, duzzanat és a végtag alakjának megváltozása. Mivel a különböző sérüléstípusok kezelése eltérő lehet, egyik sérülés elfedheti a másikat, és akár egy enyhének tűnő sérülés is súlyos, kezelés nélkül rokkantsághoz vezető állapotot rejthet.

Diagnoszika

A diagnózis felállításakor az orvos megvizsgálja és megtapintja a sérült területet. Különböző helyzetekbe mozgatva figyeli meg az adott testrész működését és mozgását.

A képalkotó vizsgálatok elengedhetetlenek. Minden esetben készül röntgenfelvétel, amely bár nem mutatja a lágyrészek sérüléseit, fontos információkat nyújt a sérülés környezetében lévő csontok állapotáról és az esetleges társuló csontsérülésekről, törésekről.

Az izmokat leginkább ultrahang vagy MRI segítségével vizsgálják és az eredmények kiértékelése után állítja össze a szakember a megfelelő kezelési tervet.

Az izomsérülés kezelése

Az izomsérülések kezelésének kezdeti lépése az immobilizáció és a kompresszió, azaz a sérült végtag pihentetése és szorosan kötözött rögzítése. Az enyhe sérüléseknél ez általában egy-két napig tart, míg a közepes és súlyos esetekben akár hetekig is eltarthat.

A mozgás megkezdése kiemelten fontos, mivel segíti az izmok helyes regenerálódását és az izomzat újjáépülését. Szükség esetén alkalmazhatók nem szteroid fájdalomcsillapítók.

Ha a konzervatív kezelés nem hoz megfelelő eredményt, akkor sebészi beavatkozásra lehet szükség. Azonnali operáció esetén a legjobb eredmények érhetők el, amely során eltávolítják a vérömlenyeket és helyreállítják a szakadt izmokat.

A terápia fontos része a megfelelő időben elkezdett gyógytorna és rehabilitáció, amelynek során fokozatosan, tervezetten növelik az izmok terhelhetőségét.
Gyógytorna alkalmainkon elsődleges célunk az ízületek mozgástartományának visszaszerzése, az ízületek stabilitásának fejlesztése és erősítése.

Prevenció

Az izomsérülés megelőzése érdekében fontos, hogy a fizikai aktivitás előtt alaposan bemelegítsünk, utána pedig statikus nyújtásokat végezzünk a rugalmasság fenntartása érdekében. Kerüljük a hirtelen, nagy terhelést, és fokozatosan növeljük az edzés intenzitását. Az izomsérülések megelőzésében a gyógymasszázs és a gyógytorna fontos szerepet játszhat, mivel elősegíti az izmok és a fascia rugalmasságát, javítja a vérkeringést, és csökkenti a feszültséget. Rendszeres erősítő edzéseket végezve növelhetjük az izmok ellenálló képességét, stabilizáló tornákkal (pl. jóga, pilates, gyógytorna stb.) pedig a test rugalmasságát és a testtudatosságot (propriocepció). Az edzések során alkalmazzunk helyes technikát a sérülések elkerülése érdekében. Biztosítsunk elegendő pihenőidőt az izmok regenerálódásához, és fogyasszunk elegendő folyadékot és fehérjében gazdag ételeket az izmok egészségének megőrzése érdekében. Bizonyos sportokhoz használjunk megfelelő védőfelszerelést, és rendszeresen keressük fel gyógytornászunkat az esetleges problémák korai felismerése érdekében.
Ezek a lépések jelentősen csökkenthetik az izomsérülések kockázatát, és hozzájárulnak az izomzat egészségének megőrzéséhez.

Gyere el hozzánk egy állapotfelmérésre és mi javaslatot teszünk a további kezelési és terápiás folyamatokra, a legjobb eredmény elérése érdekében.

Amennyiben hasonló fájdalmakat és tüneteket tapasztalsz, várunk szeretettel. Ezen a linken tudsz időpontot foglalni:
http://bit.ly/mafoglalas

 

 

 

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Want to know more? Check out these articles