7 tipp, hogyan csökkentsd a fájdalmad

Makkai Cintia
Neked is fáj a hátad? Ó, tényleg?! És még a fejed is szokott? Persze, itt a jó idő, elkezdtél futni, és most a térdeddel van a gond. Értem. És neked is rossz a testtartásod?

A helytelen testtartás és/vagy mozgásszegény életmód bőven elég ahhoz, hogy derék-, váll-, térd- vagy akár fejpanaszokról mesélj nekem. A derékfájás a világ számos országában az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasz. Mondjuk úgy, nem vagy egyedül.

 

Mit tehetsz, ha viszonylag aktív életmódot folytatsz és mégis megkeseríti mindennapjaid a fájdalom? Vajon így kell leélned életed hátralevő részét? 

A fájdalom általában valami más probléma tünete, melyre a szervezeted próbálja felhívni a figyelmed. 

Változtass, hagyj fel életed 7 károsító szokásával és egyszerűen engedd el a fájdalmad.

1. Engedd el a stresszt!

Tudod, mi az elsődleges oka a gerincpanaszaidnak? A stressz! A hátfájdalmunk minőségét befolyásolja az érzelmi állapotunk. A stressz sok esetben fokozza a fájdalmat. A mindfulness alapú stresszcsökkentő technikák viszont hatékonyan csökkentik a már kialakult tüneteket.

Megoldás: Csökkentsd a stressz szintjét az életedben, kezdj el rendszeresen relaxálni. Mindenkinek más válik be. A masszázs mellé beiktathatsz jógát, meditációt vagy egyszerűen légzőgyakorlatokat is. 

2. Dolgozz otthonról, de!

Az otthoni munkának számtalan előnye van: te osztod be a munkavégzés idejét és módját, bármikor tarthatsz szüneteket, kimehetsz a konyhába egészséges ételekért, otthon lehetsz a beteg gyerekeddel és még sorolhatnánk. A probléma ott kezdődik, ha annyira belefeledkezel a munkába, hogy egész nap fel sem állsz, és még egy kollégád sincs, aki figyelmeztet erre, kihívva egy kávéra. A legrosszabb, amit tehetsz, hogy a kanapén, sőt az ágyban dolgozol, az így felvett testhelyzet ugyanis nagyon káros a gerincoszlopodra.

Megoldás: Rendezz be magadnak egy irodasarkot, ahol megfelelő íróasztal és szék mellett tudsz dolgozni. Mindig iktass be szüneteket, és nyújtózz egy nagyot. Telefonálás közben nyugodtan járkálj a szobában, úgysem lát senki.

3. Ne ülj állandóan!

„Az ülés az új dohányzás!” – ezzel a címmel adtak ki közleményt pár éve egy szakmai konferenciáról. Az izmoknak a hatékony működéséhez szüksége lenne összehúzódásra és elernyedésre. Hosszútávú ülés esetén automatikusan előre görnyedünk, amely folyamatos terheli a gerincedet.

Megoldás: Üléskor fenékkel csússzál egészen hátra, addig, ameddig csak lehet. Ha a szék nem alkalmas arra, hogy megtámaszd a hátad, akkor tegyél egy kispárnát a derekad mögé. Figyelj arra is, hogy a lábad támaszd a földre, ugyanis erőteljesen terheli a derekat, ha a láb nem támaszkodik. Időnként állj fel, és nyújtózz egy nagyot, akár fekvő testhelyzetben is.

4. Ne cipelj túl nehezet! 

Te is úgy érzed, olyan a táskád, mintha ólmot cipelnél? A kézitáskád sosem lehet testsúlyod 10%-ánál nehezebb. A legtöbb nő mégis tele pakolja mindennel, mondván, sosem tudni, mire lesz szüksége a nap folyamán.

Megoldás: szelektálj ki mindent a táskádból, ami szükségtelen. Rendszeresen nézd át a tartalmát, és szortírozd ki azt, amit nem használsz rendszeresen. Cserélgesd a táskát a jobb és a bal oldalad között, hogy elkerüld a féloldalas terhelést, vagy hordj inkább hátizsákot.

5. Tudom, hogy nincs időd, de ne hagyd ki a testmozgást!

Ha nincs időd lemenni az edzőterembe, sincs semmi gond. Egy séta is csodákra képes, a lényeg, hogy maradj aktív. Ne félj a fájdalomtól. A fájdalmat csak könnyed mozgatással lehet felszámolni. Vidd el a határig a mozdulatot, tartsd meg, érezd, milyen hatással van ez rád. 

Megoldás: Járj rendszeresen edzeni, és iktass be hetente egy gerinctréninget is. Zsúfoltabb napokon egy hosszabb séta is megteszi. Havonta pedig engedj meg magadnak egy masszázst.

6. Nem tudod, hogy mit kéne enned? Szakértővel állítsd össze az étrendedet!

Gondoltad volna, hogy az emésztőrendszer működése a hátra is hatással van? A hasmenés, a székrekedés, a gázosodás, sőt az üres gyomor is mozgásszervi panaszokat okozhat. A gáz nyomja a hasüreget, beleértve az alsó hátizmokat is. Sokszor a túl sok rostot tartalmazó, nyers étrend (nyers zöldségek, smoothie-k) vezet kibírhatatlan fájdalmakhoz. A rosszul összeállított étrend, amely gyors- és cukros ételeket tartalmaz, gyulladást okoz a szervezetben, amely szintén hátfájdalomhoz vezet.

Megoldás:Egy jól összeállított, egészséges étrend csodát tesz az emésztőrendszerrel és a hátizmokkal is. A gyulladáscsökkentő diéta szintén hatásosnak bizonyulhat a hátfájdalmak megszüntetése érdekében. Kerüld a gyulladást okozó táplálékok fogyasztását, mint a készételek, a finomított szénhidrátok, a cukor és az alkohol.

7. Még mindig dohányzol? 

Ha még egy nyomós okra van szükséged ahhoz, hogy leszokj a dohányzásról, nyugodtan legyen az a hátfájás. A dohányosok sokkal érintettebbek a mozgásszervi megbetegedésekben, mint a nemdohányzó társaik. A dohányzás nemcsak a légzésre hat, hanem agyra is hatással van. Sokkal jobban érzékelik a fájdalmat, az agyi válaszüzeneteknek köszönhetően, akik dohányoznak.

Megoldás: a dohányzás abbahagyása még a krónikus fájdalmakat is gyógyítja. Tedd még ma le a cigit!

Ha úgy érzed, még ennyi sem megy, kérj segítséget a [email protected]-on. Együtt könnyebben vesszük az akadályt!

Vagy próbáld ki kezdő gerinctorna programunkat:

 

+36 (70) 314 7691

(Munkánkból fakadóan nem mindig tudjuk felvenni a telefont, ezért a legjobb, ha online jelentkezel! Ha mégis inkább telefonon szeretnél, kérlek írj sms-t, és visszahívunk 24 órán belül.)

Nyitvatartás – H-P: 8.00-20.00 Szo: 8.00-14.00
Időpontfoglalás szükséges, nincs recepció!
A nyitvatartás-változás jogát az előzetes foglalások ütemében fenntartjuk.

Parkolás az Üllői úton, a Bakonybánk utcában és a Rudawszky utcában.

Tömegközlekedés: 166, 193E, 236, 236A, 266, 575-581 buszok; 50-es villamos; S50, S20, Z50 vonatok (Ferihegy vasútállomás).