Mindennapjaink során, egyre nagyobb szükségét érezhetjük a mozgásnak. A futás egy igazán egyszerű és szerethető módja a testedzésnek. Sokan azonnal szerelembe esnek a tetemes endorfin löketnek, mely ilyenkor testünkben felszabadul. Azonban gyakran bele sem gondolunk, hogy mekkora odafigyelés, koncentráció szükséges a sérülések elkerülésének érdekében.
A futás, mint sporttevékenység napjainkban óriási népszerűségnek örvend, nem is csoda, hiszen remek kardiovaszkuláris edzés, mely hozzájárul a szív- és érrendszerünk egészségéhez. Kitűnő módja a test átmozgatásának, ugyanis futás közben testünk számos izma dolgozik.
Pozitív hatásairól már bizonyára sokat hallottál, de vajon arról is, hogy milyen ártalmai lehetnek?
Kezdő futók gyakran bármiféle háttérinformáció nélkül vágnak bele ebbe a testedzésbe, pedig megannyi dologra kell figyelnünk, hogy testünk ne szenvedjen kárt mozgás közben.
Számos esetben alakul ki futás hatására porc és ízületi kopás, melyek legfőbb oka lábunk kemény talajhoz való ütődése, mely rendkívüli nyomást helyez porckorongjainkra és ízületeinkre. Az általános helytelen testtartás mellé társulva nagy mértékben felgyorsítja a porcok és ízületek degeneratív elváltozásait.
Gyakoriak a nem megfelelő bemelegítésből és nyújtásból adódó szalag, izomszakadások, például az Achilles-ín szakadása, melyek hosszabb időre megakadályozhatnak a további sportolásban, mellesleg óriási fájdalommal járnak.
Mit tehetünk, hogy megelőzzük ezeket a problémákat?
Javítsunk futótechnikánkon, ügyeljünk légzésünkre és lehetőleg ne betonon vagy más kemény talajon fussunk, mert hosszútávon számtalan ízületi probléma alakulhat ki.
Ügyeljünk a fokozatosságra, nem kell azonnal maratoni távokban gondolkoznunk, így elegendő regenerációs időt adunk szervezetünknek.
Kezdjünk el futás előtt bemelegíteni, nyújtani SMR-hengerrel. Garantáltan csökkenni fog a sérül kockázata futás közben.
Alkalmazzunk masszázst megelőzésként, mely fokozza a vérkeringést az izomzatban, ezáltal felgyorsítva az anyagcserét. Ösztönzi a regenerációs folyamatokat, így csökkentve a sérülés kockázatát. A már bekövetkezett fájdalommal járó gyulladásokat is kitűnően orvosolhatjuk masszázzsal.
Kattints további cikkeinkre, ha szeretnél többet megtudni az SMR-henger alkalmazásának előnyeiről vagy a helyes légzéstechnikáról!
Kérj segítséget mozgásterapeutáinktól és jelentkezz be még ma ezen a linken!