Fáj, zsibbad, lesugárzik? Hirtelen jön vagy régóta tart?
Éles, késszúrás szerű vagy tompa sajgó fájdalom?
Éjszaka felébredsz rá vagy inkább nappal jelentkezik?
Képalkotó vizsgálaton jártál?
A fentiek, a kezelést megelőző leggyakrabban elhangzó kérdések közé tartoznak. Sokan azonban nem tudják merre induljanak problémájukkal.
Lássuk mely képalkotó vizsgálatokkal találkozhatunk az egészségügyi ellátás során.
Ultrahang
Röntgen
Mágneses Rezonancia (MRI)
Computer Tomográfia (CT)
Nukleáris medicina
Ultrahang
Az orvosi ultrahang nagyfrekvenciás szélessávú hanghullámokat alkalmaz képalkotásra. A szövetek különböző mértékben vernek vissza adott hullámhosszokat, ez alapján felhasználási területei széleskörűek, ezek közé tartozik az:
Izmok és inak
Hasi szervek
Szív
Mell
Artériák és vénák vizsgálata
Röntgen
A röntgen elektromágneses hullámok segítségével történő képalkotói eljárás.
A röntgensugaras képalkotás a test belső szerveiről, csontokról, törésekről, sérülésekről, degeneratív elváltozásokról, a tüdőről, gyulladásokról daganatokról és a test lágy szöveteiről készít képeket.
A képeken a test részei a fekete-fehér különböző árnyalataiban láthatók, mivel a különböző szövetek különböző mennyiségű sugárzást nyelnek el. A csontokban lévő kalcium nyeli el leginkább a röntgensugárzást, emiatt a csontok fehérnek tűnnek. A zsír és más lágy szövetek szürkének tűnnek. A levegő szívja fel a legkevésbé, tehát a tüdő feketének tűnik.
Mágneses Rezonancia (MRI)
A mágneses rezonancia (MRI) egy erős mágnes által létrehozott mágneses térben történő képalkotó vizsgálat.
A páciens a mágneses térben fekszik, a mágnesek által létrehozott mágneses tér a testében levő hidrogénatom minden protonjában rezonanciát okoz és a gép képes meghatározni ezen protonok helyzetét. Mivel testünk hozzávetőleg 75%-a víz, az MRI tehát részletes „képet” készít a testben lévő összes hidrogénmolekuláról.
MRI felvétel bármely testrészről bármilyen síkban leképezhető.
Computer Tomográfia (CT)
A CT olyan nem invazív képalkotó eljárás, amely röntgensugarat használ, hogy a testen belüli területekről részletes keresztmetszeti képeket készítsen. Minden kép a leképezendő páciens egy „szeletét” ábrázolja.
A CT alkalmas az agy, a gerinc, a csontok, a mellkasi és hasi szervek feltérképezésére. Feltárhatók a szervek gyulladásos, daganatos és egyéb betegségei, sérülés, belső vérzés.
Alkalmanként a vizsgálat szájon át vagy intravénásan adott kontrasztanyaggal történik.
Nukleáris medicina
A nukleáris medicina olyan egyedi képalkotó vizsgálati eljárás, mely segítségével a betegségek felfedezhetők akár a legkorábbi stádiumban is.
A nukleáris medicina képalkotó vizsgálata kis mennyiségű radioaktív anyagot használ. Ezt bejuttatják a páciens szervezetébe és mialatt áthalad a vizsgált területen energiát bocsát ki amit egy számítógép érzékel és leképez.
További érdekességekért olvasd tovább cikkeinket: