Egészséges a lábad? A lábfejek szolgálnak a test egyik fő alapjaként, melyek  nagymértékben hozzájárulnak az egészséges mozgásrendszerhez. Az alsó végtagok biztosítják a test stabilitását a mindennapi tevékenységektől kezdve a komplex mozgásformákig, amelyet az úgynevezett talpboltozat támogat.

A lábfej 3 csontos ívből áll. Ez a három lábboltozat tartja egyensúlyban a testet:

Középső (medialis) hosszanti ív
Oldalsó hosszanti ív
Elülső keresztirányú (metatarsalis) ív

Ez a 3 ív együtt rendkívül erős, támasztó talpi boltozatot alkot, amely elosztja az egész test súlyát. A lapos talp lábfájdalmat, térdfájdalmat, csípőfájdalmat, hátfájást, nem utolsó sorban vállfájdalmat is okozhat. A folyamatot felgyorsíthatja a helytelen testtartás, illetve a gyenge szalagok és inak. Ha egy vagy több ív meggyengült, a test súlya eltolódik, így nyomás és feszültség kezd kialakulni a többi ív területén, ezáltal fájdalmat és további elváltozásokat okozva az egész testben.

A lábfej anatómiája

  • 26 (+ 2 járulékos lencse) csont
  • lábtő (tarsus) (7)
  • lábközép (metatarsus) (5)
  • lábujjak (digiti pedis) (14)
  • 33 ízület
  • 107 szalag
  • 19 izom

A szárkapocs csont elsősorban mozgás funkcióban vesz részt a sípcsont főleg teherviselő,  alatta helyezkedik el az ugrócsont (talus), mely érdekessége, hogy egyenetlen egy izom sem kapcsolódik hozzá. A szalagrendszer tartja a helyén, gravitáció mozgatja előre hátra. Az ugrócsont alatt helyezkedik el sarokcsont, mely a járás során bír meghatározó szereppel.  Sajkacsont a nagylábujj előtt helyezkedik el, mellette, külső oldalon, a köbcsont található. A lábfej közepén található a 3db ékcsont, melyek a boltozat alapjait adják. A lábujjak fele haladva következnek a lábtő csontok (5 db) és a lábujj percek (3-3-2 db).  A lábfej ízületi összetettsége kifejezetten fontos anatómiai szempontból, ugyanis enélkül nem lennék képesek olyan alapvető mozgások kivitelezésére, mint a futás vagy az ugrás.

MassageAddict

A lábfej funkciója

Futás sétálás közben, amikor sarkunk megérinti a talajt, mint minden zárt láncú kinetikus mozgásnál, láncreakció indul el a testben felfelé. A gravitáció, a talaj reakciós ereje, a tömeg és a lendület mind-mind elmozdulást hoz létre a csontokban. A csontok elmozdulása további mozgást generál az ízületekben, így aktiválva a proprioceptorokat, melyek kiváltják a kontrollált izommunkát.

A láb deformitásai, sérülései

Fokozott pronáció

2 formában alakulhat ki: vagy a sarokcsont fordul be túlságosan, vagy a lábfej elülső része, mely strukturális problémákhoz vezethet a mozgásrendszerben.

Harántboltozat süllyedés

A talpon a túlterhelt második és harmadik lábközépcsont mentén fájdalmas bőrkeményedések alakulhat ki. A harántboltozat süllyedése esetén megrövidülhetnek a lábujjizmok, mely fájdalomhoz, járási nehézségekhez, illetve a cipőviselési problémákhoz vezethet.

Kalapácsujj

A kalapácsujj egy olyan ízületi elváltozás, mely során a lábujj meghajlik vagy lefelé görbül. A lábfej bármelyik ujján kialakulhat, leggyakrabban nagy-, a második- , illetve a harmadik lábujjon jelentkezik.

Bütyök

A nagylábujj ízületénél jelentkező csontos kitüremkedés, mely gyakran jár fájdalommal, ezáltal megnehezítve a legegyszerűbb mozgásformák kivitelezését.

Sarkantyú

Az ínszalagok tapadásánál kialakuló csontkinövés, melyet gyulladás követ a sarokcsont alatt.

Talpi bőnye gyulladás

A talpi bőnye egy erős kötőszövetes lemez, melynek fontos szerepe van a talpboltozatok megtartásában. A talpi fascia egyik fő feladata a járás által keltett becsapódási rezgés csillapítása. Fájdalom a túlterhelés hatására kialakuló mikroszakadás miatt alakulhat ki.

A lábfej deformitások hatásai a testtartásra

Az imént felsorolt tényezők befolyásolhatják a teljes test, azaz az ízületek, szalagok, izmok és csontok mechanikáját, mely hatással van testtartásunkra, gerincünkre és medencénkre egyaránt.  Így felborítva testünk izomegyensúlyát, mely további fájdalomhoz és strukturális problémákhoz vezethet.

Néhány tipp a lábfej egészségének megőrzése érdekében:

  • Ügyelj a a napközbeni stabilitásra és mobilitásra
  • Viselj megfelelően illeszkedő cipőt
  • Ügyelj a testsúlyodra
  • Nyújtsd, lazítsd, masszírozd lábfejed
  • Mozogj rendszeresen
  • Végezz mobilizációs gyakorlatokat az ideális mozgástartomány elérése érdekében
  • Végezz stabilizációs gyakorlatokat a megnövelt mozgástartomány megszilárdítása érdekében
  • Végezz szabad testsúlyos gyakorlatok az új ideg-izom kapcsolatok megerősítése érdekében

Mi is az a mobilitás?

A mobilitás pedig az ízületek egészséges mozgástartományban való mozgását jelenti, vegyük például a vállízületet, mely karunkat mozgatja minden irányba. Ha nem vagyunk képesek karunkat a fejünk mellett kiegyenesítve tartani, az a mobilitás hiányára, beszűkülésére utal, mely hosszútávon növeli a sérülések kialakulásának esélyét.

Mi is az a hajlékonyság?

A hajlékonyság alatt az izmok rugalmasságát értjük, azaz azt, hogy egy adott izom mekkora mértékben képes megnyúlni.

  • Mobilitás stabilitás nélkül =instabilitás
  • Stabilitás mobilitás nélkül= merevség (mozgásbeszűkölés)

Ha te is gyakran tapasztalsz fájdalmat a lábfejed környékén, jelentkezz be hozzánk itt,  a további elváltozások megelőzésének érdekében!

+36 (70) 314 7691

(Munkánkból fakadóan nem mindig tudjuk felvenni a telefont, ezért a legjobb, ha online jelentkezel! Ha mégis inkább telefonon szeretnél, kérlek írj sms-t, és visszahívunk 24 órán belül.)

Nyitvatartás – H-P: 8.00-20.00 Szo: 8.00-14.00
Időpontfoglalás szükséges, nincs recepció!
A nyitvatartás-változás jogát az előzetes foglalások ütemében fenntartjuk.

Parkolás az Üllői úton, a Bakonybánk utcában és a Rudawszky utcában.

Tömegközlekedés: 166, 193E, 236, 236A, 266, 575-581 buszok; 50-es villamos; S50, S20, Z50 vonatok (Ferihegy vasútállomás).