A megfelelő mozgáshoz az ellentétes izomcsoportoknak koordinálniuk kell, ezért az izom hossznak és az izom erőnek egyensúlyban kell lennie.
Két fő típusa van az izmok egyensúly hiányának:
1. A test izomzatának egyensúly hiánya:
Szimmetrikusak legyenek egymással méretben és erősségben a test mindkét oldalán lévő izmok. Ha a test egyik oldalán lévő izom nagyobb, kisebb , erősebb vagy gyengébb, mint a másik oldalon izomegyensúly hiány lép fel.
2. Az ízületi izomzat egyensúly hiánya:
Az ízületet körülvevő izmok mindegyike ellentétes erővel működik együtt, ami az ízület csontjait középpontban tartja az optimális mozgás érdekében. Az ízület mozgása korlátozott lehet, ha ezen izmok közül egy vagy több a normálisnál gyengébb, erősebb, lazább vagy feszesebb lesz.
Az izmok egyensúly hiányát a következők okozhatják:
- a mindennapi élet bizonyos tevékenységei
- a tétlenség
- rossz testtartás
- bizonytalan edzésprogram
- nem megfelelően végzett gyakorlatok
Az izompárok alapvetően partnerek az egyik (az agonista) összehúzódik, a másik (az antagonista) ellazul. A teljes ízületi mozgást lehetővé teszi.
Ha kezedbe veszel egy poharat, meghajlítod a bicepszedet, hogy az üveg a szádhoz kerüljön a bicepszed összehúzódik, a tricepszed ellazul.
Előfordulhat, hogy nem rendelkezik teljes mozgástartománnyal, ha akár a bicepsz vagy tricepsz fejlettebb a másiknál.
Az egyensúlyhiány fizikai problémái:
- fájdalom
- korlátozott mozgásképesség
- kiegyensúlyozatlan megjelenés
Az izmok egyensúly hiánya instabilitást okozhat ezáltal a sérüléseket illetve károkat okozhat az ízületekben, szalagokban, csontokban,izmokban,kötőszövetben.
Az első lépés az izmok egyensúly hiányának javításában a megfigyelés hol lehetnek méretbeli egyensúly hiányunk például a fejhelyzet, görnyedt vállak, medencedőlés, lábforgatás.
Az izomegyensúly korrekciója a megfelelő mozgás célzott gyakorlatokkal korrigálható.
Légy tudatában az egyensúly hiánynak! 😊
Kép forrása: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSVtPx3z81IJkyvrte600IBwLRnQSUdnXPfTQ&usqp=CAU