Az egészséges csípő számos mozgást képes végrehajtani. A különböző mozgásformák és a hozzájuk kapcsolódó izmok közvetlen hatással vannak a térdre. Ha a csípőizom túl gyenge vagy túl feszes, befolyásolhatja a térdízület nyugalmi és mozgási helyzetét.
Ha a csípőhajlító feszes és a fenék gyenge, az előrehúzhatja a medencét, amely a combcsontok belső forgását okozhatja, így túlzott nyomást gyakorolhat a belső térdre. A medencedőlés a járásra is hatással van, mely felborulása ugyancsak extra nyomást gyakorol a térdekre.
A gyenge csípőhajlító izmok a térd egészségének szempontjából szintén probléma lehet. A két fő csípőhajlító izom a rectus femoris, mely felszínes és az iliopsoas (csípőhorpasz) egy mély izom, amely combtól a gerinchez kapcsolódik.
A csípő feszítő izmai a gluteus maximus (a legnagyobb fenékizom) és a combhajlító izmok, melyeknek erősnek kell lennie a felállás, séta, futás igénybevételéhez. Ha a fenék gyenge, a hosszan tartó üléstől, a combizmok veszik át a szerepet és megfeszülnek, ezáltal nyomást fejtenek ki a térdízületre és negatív irányba befolyásolják a járást is. Ha a farizmok megfeszülnek a combcsontot külső forgásba húzhatják térddel együtt.
A láb távolításáért felelős izmok a gluteus medius , gluteus minimus, melyek a csípő külső részénél és a mély fenékben helyezkednek el. Fontos járó- és egyensúlyizmok, amelyek a túlzott csípő oldalra billenését akadályozzák járás közben, azaz a stabilitásért felelősek. Ugyanúgy, mint a nagy farizom elgyengülhetnek és megfeszülhetnek, fájdalmas térd problémához vezethetnek, mint például az iliotibialis szalag szindróma.
A combközelítő izmoknak, az adductors longusnak, a brevisnek és a magnusnak, valamint a pectineusnak és a gracilisnak a többi csípőizomhoz hasonlóan hosszúnak és erősnek kell lenniük, hogy a térd egészséges legyen.
Ha térd vagy csípő fájdalmommal küszködsz, foglalj időpontot itt, hogy felderítsük mely izom okozhatja a problémát!