Stabilitás és mobilitás fontossága a mindennapi életben

MassageAddict

Testünk úgy lett megalkotva, hogy az egymást követő ízületek egyike stabil, majd a következő mobil.  Ha ez az egyensúly megbomlik akkor a sérülések előfordulása gyakoribbá válik.  Ha egy ízület veszít a mobilitásából az a szomszédos stabil ízületet is érinti, ha pedig egy stabil ízület veszít a stabilitásából, akkor a mobil ízület fogja kompenzálni és csökken a mozgékonysága. 

A stabilitás és a mobilitás egyaránt kulcsfontosságú eleme az emberi mozgásnak és funkciónak, és kiegészítő szerepet töltenek be az általános fizikai egészség és teljesítmény biztosításában. Íme, miért fontos mindegyik:

Stabilitás:

A stabilitás a test azon képességére utal, hogy különböző mozgások és tevékenységek során megfelelő testtartást biztosít. Szilárd alapot ad a mozgáshoz, és segít megelőzni a sérüléseket azáltal, hogy optimális helyzetben tartja az ízületeket és az izmokat. A megfelelő stabilitás lehetővé teszi a hatékony erőátvitelt, ami azt jelenti, hogy a test hatékonyan képes erőket generálni és felvenni anélkül, hogy az ízületeket vagy szöveteket túlzott igénybevételnek vetnénk alá.

A stabilitás elengedhetetlen az egyszerű feladatoktól, mint például az állás és a járás, az összetettebb mozgásokig, mint a súlyemelés vagy a sportolás.

Mobilitás:

A mobilitás azt a képességet jelenti, hogy az ízületeket és az izmokat a teljes mozgási tartományban korlátozás nélkül mozgatják. A megfelelő mobilitás egyenletes és hatékony mozgásmintákat tesz lehetővé, csökkentve a megerőltetés vagy sérülés kockázatát. Elengedhetetlen a rugalmasság, az ízületek egészségének és az általános funkcionális mozgásképesség megőrzéséhez.

A mobilitás szerepet játszik az olyan mindennapi tevékenységekben is, mint az nyújtás, hajlékonyság, valamint a sportteljesítményben is fontos szerepet játszik.

Stabilitás és mobilitás ismertetése

„Joint by joint”

A „Joint by joint” koncepció, másnéven ízületre ízületre koncepció, amelyet Gray Cook amerikai gyógytornász népszerűsített.

Lényegében arra az elképzelésre utal, hogy a mozgásszervi fájdalmaknál a forrás nem helyben, az adott izomban vagy ízületben, hanem a felette/alatta elhelyezkedő ízületben keresendő. 

A koncepció hangsúlyozza, hogy a testben minden ízületnek van elsődleges és másodlagos funkciója, amik a kinetikai láncon haladva egymást váltva cserélődnek, ami a képen jól látható. Például a boka mozgékonyságot, a térd stabilitást, a csípő mobilitást igényel, és így tovább. A testünk egységként működik, ahol minden mindennel összefügg. Ha az egyik ízületből hiányzik a szükséges funkció, a szomszédos ízületek kompenzálhatják, ami diszfunkcióhoz és lehetséges sérüléshez vezet. 

Ez a megközelítés azt sugallja, hogy a mozgás hatékonyságának optimalizálása és a sérülések kockázatának csökkentése érdekében fontos annak biztosítása, hogy minden ízület megfelelő egyensúlyban legyen a stabilitás és a mobilitás között. 

Mi a terv?

Mozgáselemzés után a szükséges mobilizációs és stabilizációs gyakorlatok beépítése az edzésekbe.  Illetve a nem megfelelő mozgásminták korrekciója. Az ízületek mozgékonyságához elengedhetetlen  az izmok megfelelő állapota, amit masszázzsal tudunk támogatni. 

Összefoglalva, a stabilitás és a mobilitás az optimális mozgás és fizikai funkció  összetevői. Míg a stabilitás a biztonságos és hatékony mozgás alapja, a mobilitás rugalmasságot és alkalmazkodóképességet tesz lehetővé a különböző tevékenységek során. A stabilitás és a mobilitás közötti megfelelő egyensúly megteremtése elengedhetetlen a sérülések megelőzéséhez, valamint a mindennapi életben és a fizikai tevékenységekben nyújtott teljesítmény fokozásához.

+36 (70) 314 7691

(Munkánkból fakadóan nem mindig tudjuk felvenni a telefont, ezért a legjobb, ha online jelentkezel! Ha mégis inkább telefonon szeretnél, kérlek írj sms-t, és visszahívunk 24 órán belül.)

Nyitvatartás – H-P: 8.00-20.00 Szo: 8.00-14.00
Időpontfoglalás szükséges, nincs recepció!
A nyitvatartás-változás jogát az előzetes foglalások ütemében fenntartjuk.

Parkolás az Üllői úton, a Bakonybánk utcában és a Rudawszky utcában.

Tömegközlekedés: 166, 193E, 236, 236A, 266, 575-581 buszok; 50-es villamos; S50, S20, Z50 vonatok (Ferihegy vasútállomás).