Túlterhel a sok munka? Ülőmunkát végzel? Nincs időd sportolni? Gyengék a CORE izmaid? Gyakran feszül a derekad? Gerincsérved van? Folyamatos felfázással küzdesz? Szétnyílt a hasizmod? Császármetszésed volt? Olvass bele a derékfájdalomról szóló bejegyzésünkbe és jelentkezz be hozzánk, hogy minél előbb segíthessünk!
A derékfájdalom leggyakrabban az egészségtelen mozgásszegény életmód és a rossz testtartás hatására alakul ki. Azonban olyan tényezők is közrejátszhatnak, mint az ülőmunka, a gyenge CORE-izmok, a gerincsérv, és a császármetszés. Ez a blogbejegyzés részletesen bemutatja a derékfájdalom kialakulásának okait, a fájdalom fajtáit, a helyét, valamint a kezelését.
Derékfájdalom okai
- Izom- és ízületi problémák: Az izmok, az ízületek vagy az ínszalagok sérülése vagy túlzott megterhelése derékfájdalomhoz vezethet. Ilyen például az izomhúzódás, izomgörcs, ficam, rándulás vagy a gerinc ízületeinek degeneratív elváltozásai (pl. porckorongsérv, csigolyák közötti kopás).
- Rossz testtartás és mozgásszokások: Rossz testtartás, hosszú ideig tartó ülés, helytelen testmozgás vagy emelési technikák hosszú távon terhelhetik a deréktájékot, ami fájdalmat okozhat.
- Lumbágó (derékfájdalom hirtelen jelentkező, akut fájdalom): Lumbágó esetén a derék hirtelen és súlyos fájdalmával találkozhatunk, ami általában izomhúzódás vagy a gerinc egy részének megrándulása miatt következik be.
- Porckorongsérv: A gerinc porckorongjainak károsodása esetén a sérv nyomhatja a körülötte lévő idegeket, ami derékfájdalmat és esetleg lábfájdalmat okozhat (lumbágóval vagy anélkül).
- Gyenge izomzat: Az erősítetlen vagy gyengülő hát- és hasizmok könnyebben fáradnak, így nem tudják megfelelően támogatni a gerincet, ami derékfájdalomhoz vezethet.
- Spondylolisthesis: Ez egy olyan állapot, amikor egy csigolya elcsúszik az alatta lévő csigolyához képest, ami nyomást gyakorolhat az idegekre fájdalmhoz vezetve.
- Gerincferdülés: Amikor a gerinc oldalirányú görbülete nem megfelelő, akkor ez is okozhat derékfájdalmat és kényelmetlenséget.
- Gyulladásos betegségek: Egyes autoimmun vagy gyulladásos betegségek, például a gerinc környéki ízületeket érintő ankylozáló spondylitis, okozhatnak derékfájdalmat.
- Pszichés okok:
A porckorongsérv, latinul discus hernia, manapság népbetegségnek számító a gerincet érintő degeneratív elváltozás. Leggyakrabban az ágyéki szakaszt érinti, mert itt van testünk egyensúlyi központja, a legnagyobb terhelést viselő terület. Ritkábban a nyaki és szórványos esetekben háti szakaszon is előfordulhat.
A discus herniat megelőző szakasz a gerinc protrusio, azaz kiboltosulás. Ennek a során 2 csigolya között lévő porckorongnak a külső rostos gyűrűje, az annulus fibrosus kitüremkedhet. Ez az állapot már idegrendszeri tünetekkel járhat, mert a gerinc melletti kilépő ideggyököt kompressziónak teheti ki. Következő stádium maga a discus hernia, ekkor a kitüremkedő annulus fibrosus kiszakad és a belsejét kitöltő kocsonyás anyag a nucleus pulposus kifolyik a csigolya közti térbe.
A fokozódó tünetek az érintett ideggyök beidegzési területe azaz a dermatóma szerint kisugározhatnak. Érzészavarral, az adott gyök reflexének gyengülésével, kiesésével, a kapcsolódó izmok erővesztésével, mozgáskieséssel, részleges vagy teljes bénulással járhat. A porckorongsérv az esetek nagy részében nem okoz fájdalmat, gyakran tünetmentes és más okból történő képalkotó vizsgálat során derül ki a rendellenesség.
Derékfájdalom típusai
- Akut derékfájdalom: Hirtelen jelentkező, általában a hát alsó részén érezhető fájdalom, amely gyakran a sérülés vagy húzódás eredménye.
- Krónikus derékfájdalom: Tartós fájdalom, amely hetekig vagy hónapokig fennállhat. A krónikus derékfájdalom gyakran a gerincproblémák, az ízületi elváltozások vagy az izommerevség következménye.
- Sugárzó derékfájdalom: A fájdalom kisugárzik a derékról a lábakra, az ún. isiász szindróma. Ennek oka lehet a gerincidegek nyomása vagy irritációja.
- Szakaszos derékfájdalom: A fájdalom periódikusan jelentkezik, időszakosan súlyosbodik, majd enyhülhet. Ez a típus gyakran a degeneratív gerincbetegségek, például az oszteoartritisz eredménye lehet.
A derékfájdalom általában a derék hátsó, alsó részén alakul ki, a csípő és a farizmok területén. Azonban a fájdalom kisugározhat a farokcsont vagy a lábak felé.
Derékfájdalom kezelése
- Pihenés és aktivitáscsökkentés: Az első lépés a fájdalom enyhítésére és a gyógyulás elősegítésére a pihenés és a túlzott terhelés elkerülése.
- Mozgásterápia: A fizikoterápia és az egészségügyi szakemberek által felügyelt gyógytorna hatékony módszer lehet a derékfájdalom kezelésére. Az izom- és ízületi erősítő és nyújtó gyakorlatok segíthetnek javítani a testtartást, erősíteni a háti és CORE izmokat és csökkenteni a fájdalmat.
- Masszázs: A masszázs enyhítheti a feszültséget és a görcsöket a derék környékén.Terapeutáink speciális masszázstechnikákat alkalmaznak, amelyek segítenek lazítani az izmokat és javítani a vérkeringést
A terápia a probléma súlyosságától függően kerül felállításra. Általában gyógyszeres fájdalomcsillapítás, fizikoterápiás, gyógytornás és gyógymasszázs kezelések összehangolt sora hozza meg a javulást. Műtéti beavatkozásra csak szélsőséges esetekben kerül sor.Mindemellett, elengedhetetlen a rendszeres és változatos mozgás, a kiegyensúlyozott életmód.
A derékfájdalom esetén a masszázs a következő módon segíthet:
- Izomlazítás: A masszázs enyhíti a görcsöket és feszültséget a háti és farizmokban, ami sok esetben a derékfájdalomért felelős. A masszázs terapeuta specifikus technikákat alkalmazhat, például simítást, dörzsölést, nyomást és akupresszúrát, hogy lazítsa és ellazítsa ezeket az izmokat.
- Fájdalomcsillapítás: A masszázs serkenti a testben endorfinokat, az ún. boldogsághormonokat, amelyek természetes fájdalomcsillapító hatással bírnak. Ez segít enyhíteni a derékfájdalmat és javítani az általános közérzetet.
- Vérkeringés javítása: A masszázs fokozza a vérkeringést a fájdalmas területen, ami segíti a gyógyulást és a tápanyagok szállítását az izmokhoz.
- Az életmódváltás, például a helyes testtartás fenntartása, a rendszeres testmozgás és a stressz csökkentése szintén fontos szerepet játszik a derékfájdalom kezelésében és megelőzésében.
A gyógytorna olyan mozgásalapú terápia, amelynek célja az izmok erősítése, a rugalmasság javítása és a helyes testtartás kialakítása. A derékfájdalom kezelésében a gyógytorna az alábbiak szerint segíthet:
- Izomerősítés: A gyógytornagyakorlatok célzottan erősítik a hát- és hasizmokat, amelyek a derék stabilitásáért felelősek. Az erős izmok támogatják a gerincet és csökkentik a derékfájdalmat.
- Rugalmasság és mobilitás javítása: A gyógytornagyakorlatok magukban foglalhatnak nyújtógyakorlatokat is, amelyek segítenek növelni a mozgástartományt és csökkentik a merevséget a derék körül.
- Helyes testtartás kialakítása: A gyógytorna segít a helyes testtartás kialakításában, ami hosszú távon csökkenti a derékfájdalom kialakulásának kockázatát. A helyes testtartás segít megelőzni a túlzott terhelést a gerinc környékén.Fontos megjegyezni, hogy mind a masszázs, mind a gyógytorna egyéni kezelési tervet igényel. Ezért ajánljuk, hogy minden esetben konzultálj masszázs-, illetve mozgásterapeutáinkkal. A csigolyák közötti porckorongok már 30 éves korunktól fogva veszítenek víztartalmukból. A porckorong fent említett külső rétegében emiatt hasadások, repedések keletkeznek, a magja pedig összezsugorodik.Emellett a mozgásszegény, ülő életmód, a helytelen testtartás és a nehéz fizikai munka is mind hozzájárulhatnak a sérv, illetve protrusio kialakulásához. Ezeknek a panaszoknak genetikai okai is lehetnek. Éppen ezért nagyon fontos, hogy időt szakíts tornára és masszázsra, ha tudod, hogy a családodban volt hasonló probléma.De akkor is érdemes szem előtt tartani a problémát, ha nem „örökölted”. Helyes táplálkozással, rendszeres, de a gerincet nem túlzottan igénybe vevő mozgással és persze masszázzsal évtizedekig megőrizheted a hátad és a porckorongok egészségét.